Fotografia nieruchomości - jak zrobić dobre zdjęcia nieruchomości?
Jak wyróżnić się na rynku nieruchomości?
Najlepszą metodą zwrócenia uwagi na naszą ofertę, jest odpowiednie pokazanie mieszkania – w końcu pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Zupełną podstawą jest oczywiście odpowiednie przygotowanie nieruchomości – dokładne posprzątanie, wyczyszczenie i pozbycie się wszelkich zbędnych przedmiotów, oraz naprawienie ewentualnych defektów i usterek.
Zobacz także: ubezpieczenia
Kolejną rzeczą o jaką warto zadbać to sprzęt – najlepszym wyborem będzie profesjonalny aparat. W przypadku, gdy nie mamy aparatu przy sobie (choćby takiego z wymienną optyką), warto skorzystać z możliwości naszego telefonu. Do wykonania odpowiednich zdjęć wystarczą już smartfony, a dzięki wykorzystaniu dodatkowych aplikacji do retuszu, efekty mogą być zdumiewające.
Niezwykle istotnym elementem, o którym dużo osób zapomina, jest wybór odpowiedniej pory dnia. Należy unikać robienia fotografii w piękną i bezchmurną, słoneczną pogodę – z powodu dużego oświetlenia, w miejscu okien możemy mieć ostre, jasne plamy. Wykonywanie zdjęć w nocy lub wieczorem to także zły pomysł – czarne plamy w otworach okiennych nie wyglądają zachęcająco. Najlepszy czas do robienia fotografii to pochmurne popołudnie lub ranek – obrazy wyjdą wtedy spójne, odpowiednio oświetlone, bez występowania dużych kontrastów.
Rady dla początkujących fotografów nieruchomości:
- Oprócz uporządkowania pomieszczeń, warto zadbać o ich odpowiednie przystrojenie – w charakterystyczne, dopełniające obraz małe elementy, jak np. wazony z kwiatkami.
- Należy pamiętać, że fotografować można nie tylko z góry – dobrym pomysłem jest uchwycić ciekawy kadr z pozycji kucającej, albo nawet z poziomu ziemi w przypadku dużej nieruchomości.
- Warto zwrócić uwagę na możliwe szerokie pokazanie pomieszczenia, które dzięki temu będzie korzystniej wyglądało. Fotografie np. kuchni czy łazienek pod kątem zwykle wyglądają źle i zaburzają perspektywę. Zdjęcia wykonywane w orientacji pionowej przydają się w pomieszczeniach węższych, jak np. korytarze czy małe kuchnie. W każdym innym przypadku zwykle będzie pasowała orientacja pozioma.
- Trening czyni mistrza – po wykonaniu kilku zdjęć, choćby w swoim mieszkaniu, i porównaniu ich, często sami widzimy co powinniśmy zrobić lepiej i jaki element poprawić.
- Niezbędnym etapem jest również odpowiednie poprawienie zdjęć w programach graficznych. Warto się do tego wcześniej przygotować i obejrzeć proste poradniki, by później nie błądzić po wielu różnych możliwych opcjach.
Podsumowanie
Fotografie są w tym wypadku reklamą, więc należy postarać się, by wyszły możliwie dobrze, mimo (bardzo często) braku naszego doświadczenia. Pamiętajmy jednak, że nawet mała poprawa w jakości zdjęć jest zauważalna przez potencjalnego klienta, więc choćby z tego powodu warto się zastosować do wymienionych praktycznych porad.